En iyi uygulama hizmetinizde

TwelvePoint, senaryo ve roman yazmak için en yaygın ve popüler metodolojilere dayalı olarak tasarlanmıştır. Bir hikaye fikriniz mi var yoksa senaryonuzu bir filme ya da romana mı dönüştürmek istiyorsunuz? TwelvePoint ile yazmaya başlayın. İçerik, yayınlanmak üzere otomatik olarak biçimlendirilecektir. TwelvePoint ile editörleriniz için bir komut dosyası hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu keşfedin!
İster Mac'te, ister iPad'de veya iPhone'da yazıyor olun, hikayeniz her zaman güzel ve üzerinden geçmesi kolay görünecek.

Mac, iPad ve iPhone'da TwelvePoint ile yazılmış senaryo örneği.


Eski biçimlendirme yöntemini unutun

TwelvePoint, film senaryosunu Amerikan, Fransız, İtalyan ve Korece gibi en yaygın endüstri standartlarına göre yayınlamak için önceden tanımlanmış ayarlarla birlikte gelir. Varsayılan olarak, her komut dosyası bir Amerika senaryosu olarak yayınlanır, ancak belirli gereksinimlere (ör. sayfa düzenleri, kenar boşlukları, biçimlendirme kuralları, vb.) göre başka bir tane seçebilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz.
Tüm ayarlar özelleştirilebilir, yeni biçimlendirme setleri oluşturulabilir ve doğrudan yeni projelerle ilişkilendirilebilir.
TwelvePoint ile senaryonuzu bir kez yazarsınız ve daha sonra stüdyoların talep ettiği belirli kurallara göre yayınlamaya karar verebilirsiniz. Kişileri yeniden adlandırın, sahne başlığı formatını değiştirin, kenar boşluklarını veya yazı tipini değiştirin, her şey, senaryoya dokunmak zorunda kalmadan yayınlama sırasında yönetilebilir.
Sadece içeriğe odaklanın, paragraflar, karakterler, konumlar ekleyin, TwelvePoint senaryonuzun bir RTF ve PDF versiyonunu oluşturacaktır.

macOS için TwelvePoint kullanılarak farklı yayın standartlarına göre biçimlendirilmiş senaryo örnekleri

iOS için TwelvePoint (iPad, iPhone, Apple Vision Pro) kullanılarak Amerikan standardına göre formatlanmış senaryo örneği


Kendi hikayeni yarat

TwelvePoint, ihtiyacınız olan komut dosyasını oluşturmanıza olanak tanır. Belki bir film senaryosu ya da dizi (teleplay), tiyatro oyunu ya da roman fikriniz vardır... Senaryo türünü seçin ve hemen yazmaya başlayın.
Mevcut bir metin dosyanız (RTF veya düz metin) varsa, onu içe aktarabilir ve uygulamanın güçlü işlevlerinden (karakter yönetimi, çoklu hikaye yönetimi vb.) yararlanabilirsiniz.
Bir projedeki her senaryo başka bir türe kopyalanabilir.

Misal:
Bir film senaryonuz var ve aynı karakterleri, yerleri ve içeriği kullanarak bir roman yazmak istiyorsunuz. TwelvePoint, film komut dosyanızın yeni bir formatta (kenar boşlukları, sayfa düzenleri, vb.) bir kopyasını oluşturacaktır.

iPad & iPhone için TwelvePoint - Kendi Hikayenizi Yaratın


360° senaryo editörü — taslaktan finale

TwelvePoint, komut dosyası geliştirmenizin tüm aşamalarında sizi destekler.
Taşınabilir bir cihazda (iPad veya iPhone) yazıyorsanız, ana menü ve yan paneller projenizin herhangi bir bölümüne anında erişmenizi sağlayacaktır.
Bir ilk hikaye taslağı oluşturun, paragraflar ekleyin, ana ve yan hikayeleri tanımlayın, bir ön izlemeyi inceleyin, notlar ekleyin...
PDF veya RTF olarak paylaşın veya arşivleyin (şifreli şifreleme mevcuttur).
Taslağınız bittiğinde, iş arkadaşlarınızla revizyona başlayabilirsiniz.
Karakterlerin ne zaman göründüğünü veya konuştuğunu doğrulamak ve üretim maliyetlerini tahmin etmek için raporları kullanın (örneğin, harici konumların sayısı).

iPad için TwelvePoint - Ana menü


Dosyalar ve klasörler arasında geçiş yapıyormuş gibi senaryonuzda gezinin

TwelvePoint, betiğinizin yapısını sunmak için net bir arayüz sağlar.
Üç dikey panel, hikayenize ek bilgiler sunar ve odak noktanızın her zaman doğru yerde olmasını sağlar.
Öğeleri ekleyin ve kaldırın, sırayı değiştirin, tüm sahneleri veya eylemleri hareket ettirin. Her şey size projenizin hem detaylarını hem de üst düzey görünümünü sağlamak için inşa edilmiştir.
İhtiyacınız olan ayrıntı düzeyine siz karar verirsiniz.

Mac için TwelvePoint - Hikaye taslağı

iPhone için TwelvePoint - Hikaye taslağı


İçeriği iCloud ile içe ve dışa aktarın

TwelvePoint evrensel bir uygulamadır, böylece senaryonuzu bir Mac, iPad, iPhone ve iPod Touch üzerinde yazabilirsiniz. En güvenli şifreleme protokollerini kullanarak istediğiniz yere yazın ve fikirlerinizi herhangi bir ağ üzerinden paylaşın.
Cihazınızdaki, yerel veya iCloud'daki herhangi bir dizinden ve ayrıca e-postadan içeriği arşivleyin ve içe aktarın.
İPhone'unuza bir senaryo yazın, iCloud'a kaydedin ve kısa sürede Mac'inizde açın.
TwelvePoint ile dışa aktarılan tüm dosyalar, erişiminiz olan veya bir e-postaya eklediğiniz klasörlerde saklanabilir (işlenmiş dosyalar, projeler, resimler).
Dışa aktarılan her içerik, daha yüksek güvenlik için parola korumalı şifrelenebilir. Not: Bir dosyayı bir parola ile korursanız, içeriğe yalnızca cihazlarında TwelvePoint yüklü olan ve parolayı bilen kullanıcıların erişebileceğini unutmayın.

iCloud veya yerel klasörleri kullanarak TwelvePoint'ten içe veya dışa aktarın.

E-posta kullanarak TwelvePoint'ten içe veya dışa aktarın.


Yazmayı seviyorum! serbest metin modu

Paragraflarınızı doğrudan yazmayı tercih ediyorsanız veya önceden yazılmış kaynaklardan metin yapıştırmanız gerekiyorsa, TwelvePoint serbest metin giriş modu sağlar.
Düzenleyici, sayfadaki içeriği kolayca düzenleyebilmeniz için önceden oluşturulmuş bazı biçimlere sahiptir (ör. diyaloglar, ikili diyaloglar).
Yazdıklarınız seçilen sahneye eklenecek veya tamamen yeni bir proje oluşturabilirsiniz.
Not: Her diyalog yazdığınızda, uygulama bir karakter oluşturacaktır (eğer mevcut değilse); sahne başlıklarına eklenen konumlar ve zaman çizelgeleri için aynı davranış.

mac için TwelvePoint - Serbest metin düzenleme

iPad için TwelvePoint - Serbest metin düzenleme


Renk şemaları ile gece yazma

TwelvePoint'in arayüzü hem aydınlık hem de karanlık modu ve ayrıca günün saatine veya ortama göre seçebileceğiniz ek temaları destekler.
Örneğin geceleri, düşük ışıklı ortamlar ve gözleri rahatlatmak için mükemmel olan "Karanlık Gece" temasını seçebilirsiniz.
Bir hareketle temalar arasında geçiş yapın veya sistem modunu otomatik olarak takip edin.

Mac için TwelvePoint - Gece modu örneği

iPhone için TwelvePoint - Gece modu örneği


Senaryonuzu resimlerle zenginleştirin

Senaryonuzun her öğesi bir görüntü ile ilişkilendirilebilir.
Sahneler ve karakterler hakkında bir fikir vermek için senaryonuzun önizlemelerini görüntülerle birlikte dışa aktarabilirsiniz.
İçeriğe duyarlı işlevsellik etkinleştirilirse, içeriği düzenlerken görüntüleri görselleştirebilirsiniz.

Mac için TwelvePoint - Bilgi eklemek için projeye resimler eklenebilir

Mac için TwelvePoint - Bir resim, komut dosyasının bir öğesiyle veya bir kaynakla ilişkilendirilebilir


Her şeyi tek bir görünümde yönetme

Varlıklar bölümü size kişiliklerinizin 360 derecelik bir görünümünü sunar: nerede ve ne zaman konuştukları, geçmişleri ve çok daha fazlası.
Asset'in kontrol paneli ile karakterleri, konumları ve zaman çizelgelerini özelleştirebilir ve hikaye boyunca ilerlemelerini izleyebilirsiniz.
Her varlık önceden tanımlanmış bir dizi nitelikle birlikte gelir, ancak hikaye gereksinimlerinize uyacak şekilde kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

Mac için TwelvePoint - Kaynaklar panosuna bir örnek


Senaryonuzu geliştirmek için etiketleri kullanın

Bir senaryonun her öğesi (oyun, sahne, karakterler, konumlar, vb.) "İlişkiler" adlı etiket grubuyla ilişkilendirilebilir.
Senaryonuzu ana hikaye ve alt olaylar arasında bölmek için bir ilişki kullanılabilir.
İlişkileri kullanarak hikayenizi indeks kartları gibi planlayabilir ve senaryonuzu farklı açılardan gözlemleyebilirsiniz.

Not: İlişkiler ayrıca maliyetleri, gecikmeleri, herhangi bir şeyi hesaplamak için kullanılabilir. Bir senaryo öğesine sayılar içeren etiketler atadığınızda, rapor değerleri toplayacak ve bir özet sağlayacaktır.

Mac için TwelvePoint - Bir komut dosyasının bileşeninin etiketlerle nasıl ilişkilendirileceğine dair bir örnek

Mac için TwelvePoint - İçerik etiketlerle nasıl ilişkilendirilir


kendi dilinizde yazın

TwelvePoint, cihazda bulunan tüm dillerde (Mac, iPhone veya iPad) giriş metnini destekler. Sağdan sola düzeni kullanan bir işletim sistemi üzerinde yazıyorsanız, kullanıcı arayüzü de bilgileri RTL kurallarına göre uyarlayacak ve sunacaktır.

TwelvePoint, cihazınızda bulunan tüm dilleri destekler.

Mac için TwelvePoint - Arapça yazılmış senaryo örneği


TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Mac Intel, Apple Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)