Bir Senaryonun Ilk 10
Sayfasını Yazmak için 12 Ipucu

Daha fazla oku Senaryo yazımı

Bir Senaryonun Ilk 10 Sayfasını Yazmak için 12 Ipucu

Bir senaryonun ilk 10 sayfası, senaryonun nasıl algılandığını ve dolayısıyla okunduğunu etkilediği için önemlidir.

 1. kahramanı tanıtın: Senaryonun bu kısmı, kahramanın kişiliğini keşfetmeye başlamanız gereken yerdir. Karakterin bazı özelliklerini açıklayın.
 2. Bağlantı oluştur: Seyirci, kahramanın rolünde hissetmeye ihtiyaç duyar.
 3. dünyayı tanıtın: Hikayenizin ortaya çıktığı ayarlar veya yerler önemlidir. Örneğin diyalog kullanarak, mümkün olan en kısa sürede dünya hakkındaki bir fikri aktarmaya çalışın.
 4. normal olan nedir: Bu, senaryonuzun, bir şey olup hikaye başlayana kadar kahramanın normal yaşamının nasıl olduğunu gösterdiğiniz bölümüdür...
 5. Türü kurmak: Tür, senaryoyu herkesin anlayacağı bir kutuya koyar (korku, komedi, macera, aksiyon vb.). Seyirci ağlayacak mı, gülecek mi? Sonra onunla oynayın ve türleri karıştırarak sürprizler ve öngörülemezlik yaratın.
 6. Çatışma oluştur: Bu, dünyayı kurduktan sonra hikayeyi ilerletecek bir engel veya olay eklediğiniz andır.
 7. Soru oluştur: Kahraman çatışmayı çözebilecek mi?
 8. Özetlemek kolay: İlk 10 sayfa, senaryoya eşlik etmek istediğiniz hikayenin herhangi bir özetiyle (ör. giriş satırı) tutarlı olmalıdır.
 9. Netlik ve minimalizm: İlk 10 sayfanın içerik içermesi ancak metinle geçmemesi gerekir. Komut dosyanızın her sayfasında doğru miktarda boşluk olması gerektiğini unutmayın, ideal olarak bir paragraf 5 satırdan uzun olmamalıdır. Roman yazmıyorsun!
 10. Biçimlendirmeleri kontrol edin: Senaryonuzu okumaya çalışan kişinin muhtemelen okuyacak çok daha fazla senaryosu olduğunu ve zaman kaybetmeyeceğini unutmayın. Biçimlendirme, yazım ve dilbilgisinin doğru kullanımı, senaryonuzun ilk okumada atılmasını önlemenin anahtarıdır.
 11. Amacınız parlamak!: Bu ilk bölüm aracılığıyla özgün yazı stilinizi aktarmaya çalışın ve yeni bir şeyler denemekten korkmayın.
 12. Bu bir çekim senaryosu değil: Spekülatif bir senaryo üzerinde çalışırken kamera yönlendirmeleri, başlık sekansları içermemeli ve "gördük" veya "duyuyoruz" gibi ifadelerden kesinlikle kaçınmalısınız. Kitlenizin kim olduğunu unutmayın: aktörler, yapımcılar, ajanslar editörler veya yönetmenler değil.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Intel, Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın