Senaryo Yazarları için 12
Senaryo Yazımı İpuçları

Daha fazla oku Senaryo yazımı

Senaryo Yazarları için 12 Senaryo Yazımı İpuçları

"Yapmalısın ya da yapmamalısın" hakkında başka bir sayfa mı? Hayır, topluluğumuzdan bugüne kadar öğrendiklerimizin ve TwelvePoint için yazma deneyimimizin kısa bir özeti. Keyif alacağınızı umuyoruz. Fikrinizi bize bildirin, ne düşündüğünüzü duymak istiyoruz.

 1. Birçok komut dosyasını okuyun: Yeni başlayanların çoğu bu kısmı atlar ve doğrudan yazmaya geçer. Diğer senaryoları okumak için bir dakikanızı ayırın ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Bir sahnenin uzunluğunu nasıl azaltacağınızı, gereksiz diyaloglardan nasıl kaçınacağınızı ve çok daha fazlasını çabucak öğreneceksiniz. Çevrimiçi bulduğunuz komut dosyalarının çoğunun, yazmanız gereken "Spekülatif Komut Dosyaları" değil "Çekim Senaryoları" olduğunu unutmayın. Kamera yönleri gibi pek çok ek bilginin atılması ve dikkate alınmaması gerekir. Ayrıca geçiş miktarını azaltmayı da düşünün (örneğin, KESME). Senaryo üretime geçerse, editörler onu ekleyecektir.
 2. Temel bilgileri inceleyin ve sonra unutun: On yazar göz önüne alındığında, herkes size bir senaryo oluşturmak için mükemmel tekniği verecektir. Temel bilgileri öğrenin ama sizi kısıtlamalarına izin vermeyin. Tarzınızı yaratın. Sonunda sizi izleyiciler için daha görünür hale getirecektir.
 3. Adım adım: Michelangelo şöyle derdi: "Mermerdeki meleği gördüm ve onu serbest bırakana kadar oydum". Hikaye hakkında genel bir fikre sahip olun ve ardından onu adım adım, paragraftan paragrafa oluşturun. Bir madde işareti listesiyle başlayın, ayrıntılar ekleyin ve fazlalıkları kaldırın. Yakında aklınızdaki hikayenin sizin senaryonuza benzediğini göreceksiniz.
 4. Beğendiğini yaz: "Bildiklerini yaz" diyenleri unutun ve ilginizi çekenleri yazın. Belirli bir alan veya konuda uzman değilseniz, daha fazlasını öğrenin. Yazdığınız şeye olan tutku ve azim, yazma sürecinde önemli faktörler olacaktır.
 5. Açıklamayı bırak: Bu, "maalesef", büyük bütçeli filmlerde de meydana gelen, son derece tekrar eden bir hatadır. İzleyiciye zaten sunulmuş olan olay örgülerini veya bilgi parçalarını tekrarlamaktan kaçının, özellikle diyaloglarda bunlardan kaçının. Her şeyi açıklamak zorunda değilsin. İzleyiciyi hikayenin akışını yorumlamaktan özgür bırakın. İzleyicinin hikayeyi çıkarmasına izin vermek, ilginç ve muhtemelen başarılı bir olay örgüsünün anahtarıdır.
 6. Çatışmalar yoluyla ortaya çıkarmak: Bir karakteri sunmanın en iyi yolu, bir çatışma yaratmak ve tepkiyi ve harekete geçmeyi göstermektir.
 7. Çatışmalarla zenginleştirin: Onlara çelişkiler ekleyerek karakterlerinizin karmaşıklığını artırın.
 8. Etiketleri kullan: Senaryonun her ana noktasına bir etiket atayın, böylece senaryoyu kestiğinizde veya genişlettiğinizde hikayenin akışına odaklanmamış olursunuz.
 9. Yavaş yavaş ortaya çıkar: Her sahne olay örgüsünü ilerletmek ve izleyiciye ek bilgi sunmak için bir fırsattır. Bir sahneyi yalnızca çözülmesi gereken doğrudan bir çatışma olarak düşünmeyin.
 10. Birden fazla sürüm: Senaryonuzdaki ana olayları veya paragrafları etiketleyin ve farklı versiyonlar oluşturun. İlk taslakta metinlerin mükemmel olması gerekmez. Komut dosyası uzadıkça, hangi sürümün en uygun olduğunu anlayacaksınız.
 11. Sözlerle yönlendirme (vurgulayın, sessizliği kullanın): Spekülatif senaryoların, çekim senaryolarında olduğu gibi (orta çekim, yakın çekim, vb.) kamera çekimleri içermesi gerekmez, ancak senaryonuzdaki belirli ayarlamaları kullanarak bir çekim senaryosunun oluşturulma şeklini yönlendirebilirsiniz. Senaryonun ilk taslağını bitirdikten sonra, tekrar okuyun ve bir kelimenin veya cümlenin alaka düzeyini vurgulamak ve göstermek için büyük harf kilidi ve kalın metin kullanmayı deneyin. Bu daha sonra bir "Yakın plan çekim" olarak anlaşılabilir. Ancak kötüye kullanmayın, çok fazla büyük harfli kelime bir senaryoyu okurken çok dikkat dağıtıcı olabilir. Sessizlik, bir sahnede gerilim ve beklenti yaratmak için önemli bir bileşendir. Bunu spekülatif bir komut dosyasında oluşturmanın bir yolu, noktalar eklemektir (...).
 12. Sonunda başla: Bir sahnenin izleyiciye ne iletmesi gerektiğinin özetini hazırlayın ve ardından başlangıcı sahnenin sonuna mümkün olduğunca yakın ayarlayın.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Intel, Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın