Bir senaryoda bir sahne
nasıl doğru bir
şekilde tasarlanır?

Daha fazla oku Senaryo yazımı

Bir senaryoda bir sahne nasıl doğru bir şekilde tasarlanır?

Senaryonuz için doğru bir sahne geliştirmek ister misiniz?
Bu blogda senaryo yazarken hayatınızı çok daha kolaylaştıracak birkaç öneriden bahsedeceğiz. Aşağıdaki noktaları ele alalım...

 • Segmentasyon
 • Minimalizm
 • Netlik
 • Kırpma
 • Diziler


segmentasyon

Bir senaryoda, bir sahnenin rolü, hikayeyi bir sonraki adıma taşımak, öne çıkarmaktır. Kısacası her sahnenin bir başı, ortası ve sonu olmalıdır. Mantık, bir senaryo tasarlama şeklimizle hemen hemen aynıdır, sadece daha düşük bir ölçekte uygulanır. Segmentasyon, hataları azaltmak, akışı kontrol etmek ve en etkili etki için diziyi doğru anda kırpmak için anahtardır. Her olaya bir etiket atarız, böylece adımın önemini tartabiliriz ve gerekirse onu kaldırır veya daha fazla ayrıntı ekleriz.


minimalizm

Sahne gereksiz ayrıntılardan veya olaylardan arındırılmalı ve en fazla üç sayfa uzunluğunda, hatta daha kısa olmalıdır (bir film senaryosunda bir sayfa ekranda bir dakikaya eşittir). Örneğin sekans, arabayı kullanan biri hakkındaysa ve hikayedeki büyük değişiklik arabada olacaksa, arabaya yürüyen, kapıyı açan, motoru çalıştıran vb. karakteri dahil etmeyeceğiz.


netlik

İzlenmesi zor terminoloji kullanmayın, ekrandan anlaşılabilecek açık bilgilerden kaçınarak izleyicinin ne göreceğini tanımlayın.


Kırpma

Her sahne akılda bir amaç ile inşa edilmelidir. Bu sahne hikayenin gelişimini nasıl etkileyecek? Sahneye dahil edilmesi gereken bir olaylar koleksiyonu oluşturmaya başlayın. Onları hikayeye göre düzenleyin. Ardından, izleyicinin sahneye zaten başladığında girmesi için koleksiyonun başını çıkarın. Aynı mantığı, hedefe ulaşır ulaşmaz sahneden çıkma hedefine sahip olarak koleksiyonun kuyruğuna uygulayın.


diziler

Bir sekans, başlangıcı ortası ve sonu olan, birbiriyle yakından ilişkili sahnelerin bir koleksiyonudur. Her sekans, bir senaryodaki ana kilit noktalar hakkındaki fikrinizle eşleşmelidir. Aristoteles'ten ve onun üç perdelik yapısından (kurulum, yüzleşme ve çözümleme) başlayarak bir senaryonun nasıl alt bölümlere ayrılacağına dair birçok yaklaşım vardır. Size en uygun olanı kullanın. Bir dizinin uzunluğunun asla 15 sayfadan (veya dakikadan) fazla olmaması gerektiğini düşünün.birkaç kelimeyle

Bir hikaye yazarken, her öğe (olay, alt olay, dizi, senaryo) her zaman aynı mantık yapısını temel almalıdır:

 • Başlangıç
 • Orta
 • Son

Her bölümü daha ileri noktalara bölebilir veya başka bir popüler yapıyı benimseyebilirsiniz: 4 perdelik yapı (kurulum, yükselen eylem, kriz ve çözüm). Hatırlanması gereken en önemli şey, amacını tam olarak bilmeden bir öğeyi tanıtmamanızdır.TwelvePoint'te Çalışmak

TwelvePoint, bir sahneyi doğru yönde hareket ettirmenize yardımcı olacak çeşitli araçlar sunar.

 • Özet metinleri: Özet metinleri alanını kullanarak olayların basit bir madde imli listesi yazmak ve bundan memnun olduğunuzda bunu bir dizi sahneye dönüştürün.
 • Senaryo taslağı: Doğrudan senaryo anahat görünümünde başlayın, yeni öğeler oluşturun ve anlamlı başlıklar ve açıklamalar atayın (Açıklamalar).
 • İlişkiler: Belirli mantıkları (örneğin THE_SETUP, THE_CONFRONTATION, vb.) temsil etmek için etiket koleksiyonları oluşturun ve bunları komut dosyasının öğelerine atayın. Bir olaya, sahneye veya harekete eklenen her etiket, öğenin ek özelliklerini vurgular. İlişkiler, bir senaryodaki bağlantıyı temsil etmek için kullanılabilir ve ayrıca komut dosyasının bölümlerini filtrelemek için kullanılabilir.
 • Öykü Panosu: Bir başka kullanışlı çalışma alanı da storyboard bölümüdür. Burada, sahnenizi yapılandırmak için hem ilişkileri hem de açıklamaları kullanabilirsiniz, ayrıca gerekirse, senaryonun öğesini görüntüler veya çizimlerle de bağlayabilirsiniz. İlişkileri, ek açıklamaları ve görüntüleri kullanarak, komut dosyanızın yapısının herhangi bir ayrıntı düzeyinde tutarlı olmasını sağlayacaksınız.
TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Mac Intel, Apple Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın