Bir Senaryo
Özel Komut Dosyası olarak Nasıl Biçimlendirilir?

Daha fazla oku Senaryo yazımı

Spec-Script Nedir?

Spec-Script, "spekülatif senaryo" anlamına gelir. Bir yazar, bir stüdyonun parçası olmadan, ücretsiz olarak bir senaryo oluşturduğunda, senaryo spekülatif olarak tanımlanır.
Yazar, hikayenin piyasada satılabileceği fikri üzerine spekülasyon yapıyor. Hollywood stüdyoları Spec-Script'leri her zaman işler, çünkü bunlar ücretsizdir, sürekli ilham kaynağı olarak ve bu, yazarı ve hikayeyi diğerlerinden farklılaştırmanın ve tanıtmanın bir yoludur.

Komut dosyaları ücretsiz olarak yazılır ve okunurken, bir stüdyo tarafından üretilebilmesi için bir Spec-Script satın alınması gerekir. Spec-Script, bir film veya TV şovunun prodüksiyonunun ilk adımıdır.


Bir Senaryoyu Spec-Script olarak Nasıl Formatlayabilirim?

Spec-Script, yalnızca izleyicinin bakış açısından yazılmış bir senaryodur. Yönetmen talimatları, Kamera hareketleri, sahne numaralandırmaları ve diğer talimatlar dahil değildir.

Yazar, hikayenin dünyayla buluşmaya hazır olduğunu fark ettiğinde, metnin o versiyonu son taslak olacak. Senaryo, satın alınana kadar taslak olarak kalacak ve sonunda üretime taşınacak ve bir "Çekim senaryosu" olarak biçimlendirilecek.

Bir senaryonun en azından bir stüdyo tarafından okunmuş olarak kabul edilmesini sağlamak için biçimlendirme çok önemlidir. Senaryonun sunulma şekli ülkelere ve hedeflenen stüdyolara göre değişir. Hollywood'da kullanılana "Amerikan Standardı" denir.


Özetlemek:

Bir Spec-Script:

  • Ücretsiz: Talep edilmeden yazılmış bir senaryo.
  • Terfi etmek: Ana amaç, yazarın becerilerini ve hikayesini teşvik etmektir. Sonunda bir yapımcı ya da acente ile anlaşın ve onu satın.
  • Yalın biçimlendirme: Revizyonlar, telif hakları beyanları veya tarihler içermeyen net bir taslak.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Intel, Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın