Dizin Kartları
ve daha fazlası

Daha fazla oku Senaryo yazımı

Dizin Kartları ve daha fazlası
Fikirler renklere, anlatı paragraflarına ve belki de sonunda bir hikayeye dönüşüyor...

Bir senaryoyu yapılandırmak için etiketler nasıl kullanılır?

İlk olarak, dizin kartları nedir? Yaratıcı sürecinizin başlangıcında ve aslında tüm süreç boyunca kendinizi fikirler, kavramlar, karakterlere ilişkin nitelikler ve çok daha fazlasını yazarken bulacaksınız. Senaryo yazımının ilk günlerinde ve aslında, şimdilerde, bu fikirler renkli çıkartmalar veya etiketler üzerine yazıldı ve bir duvara ya da masa üstüne yapıştırılarak yazarın hikayeyi “manipüle etmesine”, senaryo üzerinde beyin fırtınası yapmasına yardımcı oldu. bağlantılar. Açıkçası, hikaye giderek daha karmaşık hale geldikçe, kağıt sayısı artıyor ve öğeler arasındaki tüm ilişkileri takip etmek zorlaşabiliyor.
faydalı mı?
Kesinlikle! Her senaryo, uyumlu bir şekilde bir araya gelen küçük kavramların parçalarından doğar. Bu nedenle günümüzde pek çok yazılım uygulaması, dizin kartları kavramını editöre entegre etmeye, dağınık fikir için bir şekilde ve düzenli bir format sağlamaya çalıştı... 🙂


birkaç kelimeyle

Madde işaretleri, bir senaryoda dizin kartlarının ne anlama geldiğini hemen hemen özetler:

  • Ilişkiler: hikayelerin nasıl kesiştiği, karakterlerin belirli olaylara nasıl tepki verdiği. Ne neye bağlı.
  • Beyin fırtınası: Anahat, birçok yazar için bir senaryoyu başlatmanın yoludur. Sahne sırasını değiştirme, etiketler, notlar, geri bildirimler ekleme.
  • Olaylar zinciri: Yaratıcı sürecinizin belirli bir noktasında, hikayenizin daha üst düzey bir görünümüne geri adım atmanız gerekecek. 1. Yasada neler var? Olaylar dizisi mantıklı mı? İndeks Kartlarının gerçekten yararlı olduğu yer burasıdır.
  • Hikayenize dokunabilirsiniz: Burada fazla duygusallaşmadan, hikayenizi elinizle yeniden karıştırabilme gücüne sahip olmak, iyi bir his veriyor ve en önemlisi onu gerçek kılıyor.


Fazladan mil gitmek...

Kağıda yazmak, kesinlikle bir şeyler yaratma hissi veriyor. Hikayenizi ayarlayabilmek, onu manipüle edebilmek, her yazarın başladığı yerdir ve kaybolması gerekmez. Ancak dokunsallığın artık sadece kağıt ve kalemden ibaret olmadığı bir çağda yaşıyoruz. Dokunmatik ekranlı telefonlarımız var, tabletler ve bilgisayarlar çok daha jest odaklı ve her yıl değişiyor (her altı ayda bir değilse).

Bu nedenle, TwelvePoint'te İndeks Kartlarını yeni bir şekilde uygulayan günümüz teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmaya karar verdik ve buna “İlişkiler” adını verdik.

TwelvePoint'teki İlişki, ekleyebileceğiniz etiketler grubudur: Eylemler, Sahneler, Karakterler, Konumlar ve zaman çizelgeleri. Etiket, bir karakterin özelliği olabilir, örneğin: "Her zaman mutludur" veya bir konum veya bir dekor için bir maliyet atayabilir, örneğin, bu konumun kirası günde 100 ABD dolarıdır. Oluşturduğunuz tüm bağlantılar tüm panellerde mevcuttur ve her an geri çağırabilirsiniz. Dolayısıyla, eğer oradaysanız, taslağınızı incelerseniz, ilişkilerin bilgilerinin de sizin için mevcut olduğunu fark edeceksiniz. Bir karakter diyalogu yazdığınızda, belli bir noktada bu karakterin “her zaman mutlu” olduğuna karar verdiğinizi söyleyen bir ilişki olduğunu görüyorsunuz, bu yüzden paragrafı buna göre yazacaksınız.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Mac Intel, Apple Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın