Senaryo Nasıl Yazılır

Sıfırdan bir film senaryosu nasıl oluşturulur


Peki ilk sahnenize nasıl hayat verirsiniz?

Bir hikayeniz var, onu yazmak ve sonunda yayınlamak istiyorsunuz. Hikaye bir roman ise, senaryonun biçimlendirmesini çok fazla dikkate almayacaksınız, bölümlerde temel bir yapı yapacak; sonunda, son editör, yayınlama formatına uyacak şekilde yeniden yazacaktır. Filmler / TV Şovu için komut dosyaları biraz farklıdır. Senaryoların katı biçimlendirme kuralları vardır ve bu kurallar hemen hemen her ülkede değişir. Kurallar, sayfa düzenini, metin kenar boşluklarını, diyalog ve anlatı paragrafı arasındaki farkı ve çok daha fazlasını kapsar... Gereksinimleri karşılayamamanız, muhtemelen son gözden geçirene ulaşmadan önce bile komut dosyanızın okunmaması ve çöp kutusuna atılmamasıyla sonuçlanacaktır. Tabii ki, bu kuralların nedenleri var. Iyi sebepler. Senaryoyu gözden geçirenin, senaryonun uygulanabilirliğini hızlı bir şekilde değerlendirmesi ve oyuncuların sadece bir sahne açıklamasına karşı ne söyleneceğini hızlı bir şekilde ayırt etmesi gerekir. Tarihsel nedenler, örneğin kolay yazdırma gibi bazı kenar boşluklarının uygulandığı faktörlerdir. Bütün bunlardan korkacak mısın? Numara! Bölgelere ilişkin genel bir anlayış, sizi bu muhteşem dünyaya sokmak için başlangıçta yeterli olacaktır. Temel olarak herhangi bir senaryo, normal bir metin düzenleyiciyle yazılabilir ve yeterince temizse, bu yeni başlayanlar için bir ilk olacaktır.


Neden bir komut dosyası düzenleyicisine ihtiyacım var?

Herhangi bir komut dosyası, herhangi bir metinsel araçla (daktilo, kelime işlemci vb.) yazılabilir olsa da, değerlendirilmesi gereken ek şeyler vardır. Senaryolar uzun zamandır sadece daktilolar kullanılarak üretiliyor, ancak acımızı daha yapısal bir şeye indirgeyebildiğimiz zaman bu sürece bağlı kalmaya gerek yok. Komut dosyası düzenleyicisi kullanmanın neden daha iyi olduğunu daha iyi tanımlamak için bazı madde işaretlerinin altında:

  • Hikayenize odaklanın: ilk olarak, içeriğe odaklanmak istersiniz. Biçimlendirmeye, kenar boşluklarına, yanlış yazı tipine her zaman dikkat etmeniz gerekiyorsa, asla hayal gücünüzün uçmasına izin verecek kadar özgür olamazsınız.
  • Karmaşık hikayeler: hikayeniz çok standart bir yapıya sahip olabilir, belki 20 sahneli doğrusal bir yapıya sahip olabilir ya da geçmişe dönüşler, farklı zaman çizgileri, birkaç karakter ve konum olabilir. Eleman sayısı arttığında, hata yapma şansı katlanarak artar. Daha da kötüsü, temiz bir iş akışına sahip olmayan bir komut dosyası oluşturabilirsiniz.
  • İstatistik: senaryolar anlattıkları hikayeye göre değil, aynı zamanda maliyetlere göre de değerlendirilir. Genellikle bir stüdyonun içinde (INT. = "interior") meydana gelen hikayelerin üretilmesi (her zaman değil) dışarıdakilerden (EXT. = "exterior") daha ucuzdur. Bu nedenle, komut dosyası düzenleyicileri genellikle size, konumların sayısını, konuşulan kelimelerin sayısını vb. söyleyen istatistik araçlarıyla birlikte gelir.
  • 360 derece: Temiz ve iyi yapılandırılmış bir komut dosyası yazmak için, öğelerin birbirine iyi yerleştirilip yerleştirilmediğini görmek için ayrıntılı bir görünümden küresel bir görünüme geçebilmeniz gerekir.

TwelvePoint, senaryo yazımının tekrar eden tüm sinir bozucu unsurlarının alakasız hale gelmesi için geliştirildi. Siz hikayeye odaklanın, uygulama gerisini halleder: yazı tipi, biçimlendirme, düzen. TwelvePoint ile amacımız yazmayı kolay, akıcı ve hızlı hale getirecek bir araç getirmek. Ne tür bir yazar olursanız olun, sahneleri önceden planlamayı seviyorsanız ya da sadece yazmaya başlamak istiyorsanız... . TwelvePoint tarzınıza uyum sağlar. İdeal olarak, TwelvePoint ile senaryonuzu, senaryo yazma öğeleri veya biçimlendirme hakkında tek bir şey bilmeden yazabilirsiniz; sadece üzerine gelin ve tıklayın, öğeleri ekleyin ve yayınlayın. Bunu önermiyoruz! Ama neyse ki mümkün... 🙂 Her neyse, tüm otomasyonlarda olduğu gibi, temel bilgileri bilmek her zaman iyidir... daha karmaşık anlatılarda size yardımcı olacak ve genel olarak kabul edilen bir adlandırma kuralı kullanarak senaryonuzu başkalarına sunmanıza yardımcı olacaktır. Bir senaryonun tüm unsurlarını sunmak için çok basit bir senaryo kullanacağız, bir başyapıt değil ama size hangi unsurun ne zaman kullanıldığının özünü verecek yeterli unsurlara sahip.


FADE IN:

INT. ŞEHİR MERKEZİ — GECE

GEORGI odaya girer. Oda karanlık ve sessiz. Ortada üstünde büyük bir şey olan bir masayı zar zor görebiliyor.

GEORGI
Burada kimse var mı?

DANYL ADELE
O burada!  O burada!

DANYL ve Adele masaya yaklaştı.

ADELE / DANYL
(bağırmak)
Doğum günün kutlu olsun!

FADE OUT.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Intel, Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın