Yeni başlayan biri
olarak senaryo
nasıl yazılır

Daha fazla oku Senaryo yazımı

Yeni başlayan biri olarak senaryo nasıl yazılır

Senaryo yazmaya nasıl başlayacağınıza dair birkaç ipucu

Bir fikriniz var ve onun bir film ya da oyun olmasını istiyorsunuz... Sonra bunu başarmanın yolunun senaryo yazmak olduğunu öğreniyorsunuz ve bunun hakkında olabildiğince çok çalışmaya başlıyorsunuz... ve işte burada. şüpheler başlasın... Birincisi, senaryo yazmayı öğrenmenin en iyi yolu senaryo okumaktır. Doğru, temelde bazı kurallar var, ama bu kurallar taşa yazılmamış ve işin içinde ne kadar çok olursan o kadar çok her stüdyonun bir şeyi sunma şeklinin olduğunu görürsün.


Çok fazla standart var ya da hiç yok!

Bu, özellikle senaryonuzu yurt dışına göndermeyi planlıyorsanız geçerlidir. Farklı ülkeler farklı standartlara göre yazarlar, bu nedenle sonunda, hikayenizin en önemli bileşenine odaklanmayı kaybetmemelisiniz. İyi olması gerekiyor.


Spekülatif Senaryolar

Senaryo üretme süreci genellikle bir "Spec" veya "Spekülatif Senaryo" ile başlar. Başka bir deyişle, siz yazar, kimse sormadan bir hikaye üretmeye karar veriyorsunuz. Hikaye yeterince iyiyse, bir yapımcı onu satın alacak ve ancak o zaman senaryo yazma süreci devam edecek, ilk spesifikasyonunuzun yeni versiyonlarını üreterek prodüksiyon stüdyolarına ulaşacağını umduğumuz son versiyona kadar.


Hikayenizi sağlam temeller üzerine inşa edin

Senaryonuzun yapısı, hikayenin fikri kadar önemlidir. Senaristlerin yapıyı nasıl yönetecekleri konusunda farklı görüşleri var, bazıları doğrudan ilk paragrafla başlıyor, bazıları ise olaylar dizisini üst düzey bir taslakta yazması gerekiyor. İyi ya da kötü bir yol yoktur, sadece tarzınızı bulmanız gerekir.


TwelvePoint'te Çalışmak

TwelvePoint'in arkasındaki fikir basittir, yazar içeriğe (hikayeye) odaklanır, gerisini uygulamanın yapması gerekir. TwelvePoint, hikayenizde doğal ve hızlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olan temiz bir arayüz sunar ve paylaşmak istediğiniz anda, sadece tek bir tıklamadır. Senaryo yazımı hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, ancak bir sohbette nasıl yazacağınızı veya dosya ve klasörler arasında nasıl gezineceğinizi biliyorsanız, o zaman TwelvePoint'i nasıl kullanacağınızı da bilirsiniz.

Varsayılan ayarları kullanarak, birleştirilmiş Hollywood standardına dayalı olarak hikayenizi yalnızca bir tıklamayla yayınlayabileceksiniz. Elbette, senaryonun ayarlarını istediğiniz zaman değiştirebilir veya ek ayarlar oluşturabilirsiniz.

Bu, hikayenizi bitirdikten sonra, sayfalardaki paragrafları düzenlemek, sahne başlıklarını değiştirmek vb. gibi endişeleriniz olmadığı anlamına gelir, senaryonuz yayınlanmaya sadece bir tık uzaklıktadır.


TwelvePoint ile senaryonuzun temellerini oluşturun

TwelvePoint'in bir diğer temel özelliği de hikayenizin yapısında gezinme yeteneğidir. Sahne sıralarını, diyalogları yeniden düzenleyebilir, karakterleri yeniden adlandırabilir veya yeni karakterlere diyaloglar atayabilirsiniz, tüm bunlar ve çok daha fazlası sadece birkaç tıklamayla. Büyük resme odaklanmayı asla kaybetmeyin.

Özet metinleri ve anahat görünümü, bir hikaye yazmaya başlamak için iyi yerlerdir.

TwelvePoint'in arayüzü ihtiyacınıza göre düzenlenebilir ve gereken detay seviyesine siz karar verirsiniz. Yukarıdaki örnekte, yalnızca ilk taslak konsepte (en üstte) ve kısa olaylarda hikayeyi anlatmak için bir dizi madde işaretine odaklanıyoruz.


Çalışmanızı paylaşmak

Yazma kariyerinizin başındaysanız, zamanınızın önemli bir bölümünü işinizi başkalarıyla tartışmak, geri bildirim almak için ayırmanız gerekecektir. Geri bildirimler, hikayenizi geliştirmenin yoludur. TwelvePoint, bir senaryoyu paylaşmak için çeşitli yollar sunar. Projenizi olduğu gibi paylaşabilirsiniz, ardından gözden geçiren kişi senaryonuzun bölümlerini veya unsurlarını yazabilecek, ekleyebilecek, çıkarabilecek, çıkarabilecek ve çalışmaya devam etmek için size geri gönderebilecektir. Başka bir yol da hikayenizin metin versiyonunu veya PDF formatını paylaşmaktır. Paylaşım önemlidir ve güvenlik ve mahremiyet de önemlidir. TwelvePoint'i kullanarak senaryonuzu e-posta yoluyla şifreli olarak paylaşabilirsiniz, böylece içeriği yalnızca son alıcı okuyabilir.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Mac Intel, Apple Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın