Senaryo yazmak için en iyi
uygulama hangisidir?

Daha fazla oku Senaryo yazımı

Senaryo yazmak için en iyi uygulama hangisi?

TwelvePoint, ışık ortamına göre ayarlanır, böylece odak noktanız her zaman hikayede olur.

Bir film senaryosu, oyun ya da roman fikriniz var ve yazmaya başlamak istiyorsunuz, nereden başlıyorsunuz? Belki de ilk adım, yazmak için bir araç seçmektir. Düşüncelerinizi kağıda sabitleyebilen ve yazma sürecinin sonuna kadar size rehberlik edebilen bir araç, yayıncılık. Bir kelime işlemci, ilk birkaç sayfa için amaca uygun olabilir, ancak ya alt noktalar, karakter gelişimi veya hikayeyi kalınlaştırmak için kullanılabilecek herhangi bir ek bilgi gibi ek şeyleri takip etmek istiyorsanız? Sonunda farklı yazılımlardan birçok dosya kullanacaksınız ve böyle bir koleksiyonu sürdürmek çok zor olacak.

Bugün piyasada pek çok çözüm var, teklifimiz hem özel hem de en çok kullanılan standartları destekleyen bir yayıncılık motoruyla entegre bir içerik yönetimi ve hikaye tasarımcısı. Gerçeği söylemek gerekirse, Yazarı yapan araç değil, hem fikirlerinizi yazabileceğiniz, hem de hikayenizi yapılandırabileceğiniz ve yayınlayabileceğiniz bir yer hayal edin. Ne zaman tasarrufu!

Yazarların yazmaya farklı yaklaşımları vardır, ancak başarılı olanların en azından birkaç ortak noktası vardır:

  • Konumlar, karakter türleri, tarihi gerçekler hakkında bilgi toplayın.
  • Senaryonun ritmine dikkat et. Olaylar birbiriyle nasıl bağlantılı.

Hangi tür yazarsın?

  • Plotter: Her bloğu birbiri ardına inşa ederek, başlangıcını ve sonunu düşünerek hikayeyi tasarlamaya başlayacaksınız.
  • Pantser: İlk fikriniz var, ancak hikayenin gidişatına şaşırmayı seviyorsunuz.


Plotter

Bir

TwelvePoint'in kullanıcı arayüzü, aynı senaryo için farklı görselleştirmeler sağlar. Bu örnekte, yalnızca olayların sırasını daha iyi anlamamızı sağlayan hikaye yapısını sunmaya karar veriyoruz.


Pantser

Eğer bir

Dikkatin dağılmasını istemeyenler için tam ekran modu, yalnızca siz ve hikayeniz olmak üzere tam bir odak ortamı sağlar. Belki arada bir şeysiniz, önemli değil, TwelvePoint tarzınıza uyum sağlayacak ve ekranda gösterilecek detay seviyesine siz karar vereceksiniz. Kelime işlemcileri seviyorsanız, kullanıcı arayüzünü düz metin düzenleyiciye dönüştürebilirsiniz.


Serbest metin düzenleme - İçerik yazma ve Öykü taslağı

TwelvePoint ile bir senaryonun serbest metin düzenleme örneği

Serbest metin editörü, gerçekte çok daha basit bir kelime işlemcisidir. Sahnenizin versiyonlarını oluşturabilir ve daha sonra kullanmak üzere arşivleyebilir, doğrudan senaryonuzun yapısını tasarlayabilir veya mevcut belgeleri içe aktarabilir ve aktif senaryoya birleştirebilirsiniz.

Serbest metin düzenleme, doğrudan hikayenin bir taslağını oluşturmaya da izin verir.

Yukarıdaki örnekte, bir kez ayrıştırıldığında, komut dosyası dört olayla (metin paragrafları) yeni bir sahne oluşturacaktır.


Herhangi bir dilde bir senaryo yazın!

TwelvePoint kullanılarak Çince yazılmış bir senaryo örneği

TwelvePoint'i seçmenizin bir diğer nedeni de cihazınızda desteklenen tüm yazı sistemlerini desteklemesidir. İngilizce, Rusça, Arapça, İbranice, Çince, Korece, Tamilce... herhangi bir dili kullanın ve yine de senaryonuzu veya romanınızı uygun biçimlendirmeye göre yayınlayacaksınız. Yukarıdaki resimde Çince yazılmış bir senaryo sunulmaktadır.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Mac Intel, Apple Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın