TwelvePoint
ile tanışın

Daha fazla oku Senaryo yazımı

TwelvePoint ile tanışın
Senaryo yazımı, ana hatlar ve içerik yönetimi

Senaryolar, tiyatro oyunları ve romanlar yazmak ve yayınlamak için TwelvePoint uygulamasına genel bakış.


macOS ve iOS için profesyonel bir senaryo yazma uygulaması

TwelvePoint, Mac, iPad ve iPhone'da senaryo yazmanın en hızlı yoludur. Yeni başlayanlar için, TwelvePoint, basitlik ve otomasyonun mükemmel kombinasyonunu sunar ve uzman bir yazar olmasanız bile, sizi anında hızlandırır. Profesyoneller için, TwelvePoint, yazma ve inceleme sürecini hızlandırmak için güçlü özelliklerle birlikte dikkat dağıtıcı unsurları en aza indiren minimalist bir arayüz sunar.

TwelvePoint'i modern ve çok yönlü bir senaryo yazma uygulaması olacak, yaratıcı sürecinizin herhangi bir aşamasında size yardımcı olabilecek, hikayenizi olabildiğince çabuk hayata geçirecek şekilde özenle tasarladık. TwelvePoint aynı zamanda bir editördür ancak bir kelime işlemci değildir. Arayüz mümkün olduğunca minimal olacak şekilde yapılandırılmış, ihtiyacınız olmayan veya istemediğiniz tüm ekstraları veya öğeleri kaldırdık. Otomasyonun avantajlarından yararlanarak, üzerine tıklamalı bir ortamla senaryonuzu oluşturmak mı yoksa doğrudan satırlarınızı yazmak mı istediğinize karar verebilirsiniz. Her iki durumda da, TwelvePoint size senaryonuz hakkında 360º'lik bir görünüm sağlar ve yayınlama sadece bir tık ötededir.


TwelvePoint'i etkili bir senaryo yazma uygulaması yapan nedir?

TwelvePoint'i tasarlarken temel olarak kabul ettiğimiz başlıca kriterlerden bazıları şunlardır:

  • Çalışma ortamı: TwelvePoint'in rahatlatıcı bir ortam sağlaması gerekir. Yazarın hikayeye odaklanmasına izin verecek davetkar bir alan olmalıdır.
  • Özelleştirilebilir ayrıntılar: yazar bir hikaye oluştururken hangi bilgileri gözden geçireceğine karar vermeli ve senaryo yazımını destekleme amacı gütmeyen işlevler ve özelleştirmeler tarafından rahatsız edilmemelidir.
  • Yaratıcı süreç seçenekleri: TwelvePoint, yazarı yaratıcı akışını uyarlamaya zorlamaz. Yazar, özetin mi yoksa doğrudan ilk Eylem-Sahne bölümünü mi yazacağına nereden başlayacağına karar verir.
  • Paylaşım ve Veri koruması: içeriğin yazarlar arasında ve 3. taraf yazılımlardan bağımsız olarak kolayca paylaşılması gerekir. 3. parti sunucularda depolama yapılmaz.
  • Güvenilirlik ve Bütünlük: içerik, sertifikalı cihazlardan dışa ve içe aktarılabilir. iOS ve macOS sürümleri arasında tam birlikte çalışabilirlik gereklidir.
  • Hareketlilik: TwelvePoint, yazarın yardımcı uygulaması olacaktır. Herhangi bir zamanda veya yerde yazar, düşüncelerini, sahne paragraflarını yazabilecek, senaryonun yayınlanmış versiyonunu gözden geçirebilecek veya gönderebilecektir.
  • Aşamalı güncelleme: TwelvePoint, kullanıcılar tarafından talep edilen veya her zamanki gibi en iyi uygulamalardan türetilen işlevleri periyodik olarak entegre edecektir. Yeni işlevler arayüzü karmaşıklaştırmayacak ve en son işletim sistemi ile güncel olacaktır.
  • Kayıt, Gizlilik ve Destek: TwelvePoint, tüm işlevlere erişmek için yazarın kaydını gerektirmez veya herhangi bir kişisel ayrıntı sağlamaz. Müşteriler, destek için doğrudan Müşteri Hizmetleri Merkezi ile iletişime geçebilir.
  • Fiyat: Tek seferlik satın alma. Ek gizli maliyet yok, aylık/yıllık ücret yok. Tüm güncellemeler ücretsiz olacaktır.


TwelvePoint ne DEĞİLDİR

TwelvePoint, süslü belgeler, stilize paragraflar yazmak veya animasyonlar veya resimler eklemek için bir editör değildir; birkaç kelimeyle: TwelvePoint bir kelime işlemci değildir. Kelime işlemciler, senaryo yazma ihtiyacının çok ötesine geçen çok sayıda işlevsellik sunar, bu nedenle hala (belli ki) metin üzerinde temel düzenlemeyi yapabilirken, diğer tüm "zenginleştirmeler" bilerek bırakılmıştır. Kelime işlemcilerde sayfa düzenine (kenar boşlukları, satır aralığı) ve özellikle yazı tipine dikkat etmeniz gerekir. TwelvePoint, tüm içeriği seçilen yayıncılık tipolojisine (film, televizyon oyunu, tiyatro, roman) göre biçimlendirir ve sayfa düzenini ve biçimlendirmeyi hedef standarda (örneğin, Amerikan, İtalyan, Fransız veya sizinki) uyarlar. TwelvePoint, serbest metin içeriğini senaryo benzeri bir tarzda içe aktarabilir veya yorumlayabilir, böylece senaryonuzu her zaman ihtiyacınız olan formatta içe / dışa aktarabilirsiniz.


Uygun fiyata güç

TwelvePoint ile iPhone veya Mac'i olan herkes tarafından kullanılabilecek bir uygulama istedik ve yüksek odak, bir denge maliyeti bulmaya adandı. TwelvePoint, macOS ve iOS için App Store'da 25 ABD Doları (iOS sürümü) ile 50 ABD Doları (macOS sürümü) arasında bir fiyata mevcuttur ve hepsi bu kadar. Yinelenen maliyet yok. Topluluktan talep edilen tüm yeni işlevler entegre edilecek ve tüm kullanıcılar için sıfır maliyetle sunulacak.


Basit bir arayüz

TwelvePoint, düz metin komut dosyanızı alır ve istediğiniz formata göre yayınlar.

TwelvePoint'teki her proje için bilgiler paneller halinde sunulur. Yeniden düzenlenmesi veya başka bir ekrana geçmesi gereken pencereler yok. Hangi panele ihtiyacınız olduğuna siz karar verirsiniz ve uygulama yapılandırmayı hatırlar.


Tuş kombinasyonları önemlidir

Yazarken, bir paragraftan diğerine atlamak veya yeni bir diyalog veya eylem oluşturmak için tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. İşaretçiyi elbette kullanabilirsiniz, ancak yazdığınız satırlara odaklanmanız gerekiyorsa, klavye en iyi arkadaşınızdır.


Sadece bulutlar değil...

iCloud klasörlerini kullanarak projelerinizin bir kopyasını kaydedebilir ve içe aktarabilirsiniz, ancak bunları yalnızca posta kutunuzda arşivleyebilirsiniz. TwelvePoint şifreleme uygular, bu, projenizin veya senaryonuzun kopyalarını doğrudan e-postanızda saklayabileceğiniz anlamına gelir, böylece uzak depolama için ek maliyetler ödemenize gerek kalmaz. Yedeklemeler önemlidir ve çalışmanızın kopyalarını arşivlemenin/kaydetmenin birkaç yolu vardır.


Hedeflerini belirle

Bir senaryo her zaman küçük bir fikirden başlar, daha sonra eylemlere ve sahnelere dönüşen birkaç satırlık bir kavramdır. TwelvePoint, bir kontrol listesinde hedeflerinizi belirleyebileceğiniz bir pano alanı sunar. Durum her zaman görülebilir ve senaryonuzun durumu hakkında size 360 ​​derecelik bir görünüm sunar.


Yeni biçimlendirme dilleri öğrenmeye gerek yok

Düz metin, bir senaryo projesine kolayca aktarılabilir.

Bir yazar neden yeni bir biçimlendirme dili öğrenmelidir? TwelvePoint, yazı yazabilmek için herhangi bir ek beceri gerektirmez. Yazar içeriği yazar, uygulama sayfa düzeni, metin biçimlendirme, doğru boşluk bırakma, ayrıştırma ve çok daha fazlasını yapar. Aşağıdakine benzer bir düz metin senaryonuz varsa:


INT. OFİS — GECE

GEORGI odaya girer. Karanlık.

ADELE
O burada!

GEORGI
Burada kimse var mı?


Anında içe aktarabilirsiniz. Yazmak senin işinse, tüm sahneyi yukarıdaki gibi bir biçimde serbest metin olarak yazabilirsin; TwelvePoint, satırları yorumlayacak ve yeni içeriği projeye sorunsuz bir şekilde entegre edecektir. Bu ayrıca, herhangi bir zamanda senaryonuzu RTF olarak dışa aktarabileceğiniz (örneğin) TwelvePoint kullanmayanlara düzenleme için gönderebileceğiniz ve gözden geçirilmiş sürümü yeni bir sürüm olarak sorunsuz bir şekilde geri alabileceğiniz anlamına gelir.


Her şeyin yeri var

Paneller ve bölümler, komut dosyanız üzerinde çalışmak için doğru miktarda bilgiyi filtrelemenize yardımcı olur.

TwelvePoint, bilgileri istediğiniz şekilde sunar. Bir eyleme veya diyaloğa açıklama eklemeniz mi gerekiyor? Bunun için bir bölüm var sorun değil. Ayrıca resimleri içeriğinizle ilişkilendirebilir, internetten, sabit diskinizden, her yerden kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Okuyucu modu, diyalogları veya sahne kurulumunu hızlıca gözden geçirip bazı açıklamalar ekleyeceğiniz, dikkatinizi dağıtacak bir boş alan sağlar. Her zamanki gibi, TwelvePoint'te okuyucu notlarını vurgulamaya veya sadece onları atmaya karar verebilirsiniz. TwelvePoint, bilgileri her zaman göz atması kolay bir şekilde sunar. Senaryonuzda veya konumlarınızda kaç kişi olduğunuzun bir önemi yok. TwelvePoint, bir kahramanın nerede konuştuğunu veya az önce bahsettiğini öğrenmek için size hızlı özetler verir.


Export anything at anytime

TwelvePoint supports a variety of export formats, such as text, HTML, RTF, PDF and 12pt (TwelvePoint Project editable format). All the exports can be password protected. This means that only those devices with TwelvePoint installed and the password can read / edit the content. In addition, everything that is text can be exported. Summary notes, synopsis, treatments can be easily shared. Same for review notes and comments.


A Lightweight Scenario

Resources like images are important in a project, they enrich the environment, provide guidelines and inspiration, but you might end up growing the total size of your project. TwelvePoint provides the possibility to select what to share or to export when sending a project through e-mail or archiving it on hard-disk. The size of a project can be extremely compacted, and it is perfect for backing up versions of your scenario.


Mobility is the key

It does not matter where your are. You can start or continue writing your screenplay.

Since a TwelvePoint scenario can be imported seamless from a Mac to an iPad or an iPhone and vice versa, no need to save your thoughts on paper or on a word editor. Projects can be shared via iCloud folders, Air Drop or by e-mail, all in total security.


Typing like in a chat

So now that you are free from any margin constrains, just type actions, dialogues freely. Whether you are using the Mac version or the iPhone version, writing is easy. On an iPhone or iPad you can use a modern interface to quickly edit / arrange / duplicate paragraph. It does not matter if you write with one finger at time or not, when you tap on “publishing” the scenario will always look perfect and balanced. Isn’t that incredible that you could write your next script just while commuting on a train?


Storyboarding

The storyboarding is another way to design your story with pictures, tags and notes.

TwelvePoint brings storyboarding to the next level. Forget stickers, notes arranged in an unorganized way, writing the same information in too many places... With TwelvePoint you can create your high-level view of your story with images or just with few lines of text, you choose what to see and when.


Finished your story? Let’s publish it!

Your scenario is auttamtically generated accordiing to the format selected.

The way you are going to present your scenario is totally independent of the content. This means that your dialogues and actions will be organized on pages, cut if necessary, all following the screenwriting rule that you select. By default, you can select among: American, French, Italian, Korean publishing styles. Of course, you can modify the existing settings create and share your custom publishing rules with other users.


What if I need to translate the scenario in another language?

TwelvePoint supports all the languages available on your device and provides functionalities to migrate a script from one language to another.

TwelvePoint provides powerful tools to speed up the adaptation process of a scenario into another style or language. All the scene headings, transitions and other screenplay related keywords or elements can be configured to represent a new language. This means that just by selecting a new set of publishing rules, your scenario is already conforming to the new language style. TwelvePoint does not translate automatically the content, but using the multi-language features you will be able to reduce dramatically formatting mistakes, wrong pagination and other usually difficult to catch errors.

TwelvePoint ile yazmaya başlayınDownload on the Mac App Store
(Mac Intel, Apple Silicon)
Download on the App Store
(iPhone, iPad, Apple Vision Pro)
Bizim topluluğumuz

Bize her zaman e-posta veya sosyal ağlardan ulaşabileceğinizi unutmayın: Instagram, 𝕏, Patreon.
TwelvePoint'i size son teknoloji senaryo yazma yazılımı sağlamak için sürekli güncelliyoruz. Yeni işlevler geliştirirken veya artık ihtiyaç duyulmayanları kaldırırken topluluğumuzdan gelen geri bildirimler dikkate alınır.

Daha fazla bilgi edin: Senaryo Yazımı Yazılımı | TwelvePoint ile istediğiniz yere yazın